Aby strona mogła działać poprawnie musisz mieć właczony javascript w swojej przegladarce
radio
 FAQ     Strona Radia  AlbumWydarzenia  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Galeria    Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Kontakt Zaloguj 

Ogłoszenie 

Wybieramy Hit Miesiaca Listopad 2017

Zagłosuj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kapitan Nemo
Autor Wiadomość
Misia 

* Punkty: 2
Wysłany: 11 Marzec 2010, 09:07   Kapitan Nemo

Kapitan Nemo-czyli Bogdan Gajkowski (ur. 1950), jest przedstawicielem elektronicznej odmiany rocka, uznawany za prekursora stylu new romantic i electro w Polsce. Urodził się w Warszawie, jest absolwentem Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował - jeszcze pod własnym nazwiskiem - singlem Dzieci muzyki / Będzie niedziela, wydanym przez Tonpress, następnie prowadził - pierwszy w Polsce - zespół soulowy Magiczna Maszyna.

Pod nazwą Kapitan Nemo wystartował singlem Elektroniczna cywilizacja / Po co mówić o tym (to się wie). Przed ukazaniem się albumu, pojawiły się jeszcze dwa małe krążki: Słodkie słowo / S.O.S. dla planety oraz Zimne kino / Twoja Lorelei. Każdy z nich stał się ogromnym hitem. Debiutancki album przyniósł takie przeboje jak Wideonarkomania, Samotność jest jak bliski brzeg, Bar Paradise czy Kurs tańca. Z tego albumu wydany został także singel Bar Paradise / Wynurzenie. Pod koniec lat 80-tych ukazał się drugi album, pt. "Jeszcze tylko chwila", który zawierał m.in. przeboje: Zawsze kochaj mnie, Nic się nie zmienia, Idę wciąż do Ciebie i tytułowy Jeszcze tylko chwila. Album doczekał się też wersji anglojęzycznej ("In A Little While"). Obie płyty wydały Polskie Nagrania. Na rynku fonograficznym dostępne są też kompilacje największych przebojów: "The Best - Cywilizacja (MTJ) i "The Best Of Kapitan Nemo" (Sonic).

Bogdan Gajkowski jest także kompozytorem przebojów Izabeli Trojanowskiej - Brylanty i Nic naprawdę, z albumu "Układy" oraz trzech utworów, które znajdą się na Jej nowej płycie. Kapitan Nemo koncertował na terenie całej Polski. Brał udział w Festiwalu Opolskim i Sopockim. Jego utwory gościły na listach przebojów także za granicą (Francja, Australia). Ostatni koncert - przed kilkuletnią przerwą - odbył się w 1992 roku w Nowym Jorku. Potem nastąpił kilkuletni okres pracy kompozytorskiej i producenckiej. W tym czasie Gajkowski zajmował się pisaniem muzyki ilustracyjnej i reklamowej.

W maju 2002 roku powrócił na rynek płyta „Wyobraźnia”, która została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę. Pochodzą z niej 2 przebojowe single: Na co czekasz i Zabierasz moje sny, do których zostały nakręcone teledyski. W połowie 2005 ukazały się dwie składanki z nagraniami Kapitana Nemo: Indiana (z reklamy firmy Kamis) - „I Love TV Adverts” (Sony BMG) oraz Butelki z benzyną i kamienie (z repertuaru Cool Kids Of Death) - „Muzyka Łączy Pokolenia” (Fonografika). Bogdan Gajkowski na zaproszenie Roberta Chojnackiego wziął udział w Saxophonic Tour 2007, wykonując m.in. utwór Your Latest Trick z repertuaru Dire Straits.

Dyskografia

ALBUMY

Kapitan Nemo ©1986
(Tonpress, SX-T 50)

Wideonarkomania
Samotność jest jak bliski brzeg
Fabryczna miłość
Bar Paradise
Zakręcony maratończyk
Z tobą na ty
Kompromitacja
Najbliższy czas
Kurs tańca

In A Little While ©1989
(Polskie Nagrania MUZA, SX 2742)

Deception
Like A Moth Enchanted
Where Are You
In A Little While
Please Come In
Give Me All Your Love
Nothing Is Changing
A Letter To Sarah
Paris And You

Jeszcze tylko chwila ©1989
(Polskie Nagrania MUZA, SX 2625)

To jest kłamstwo
Idę wciąż do ciebie
Do ciebie wołam
Jeszcze tylko chwila
Nikt nie zna cię jak ja
Zawsze kochaj mnie
Nic się nie zmienia
List do Sary
Paryż i ty

The Best Of Kapitan Nemo ©1996
(Sonic, SON 30)

Słodkie słowo
S.O.S. dla planety
Elektroniczna cywilizacja
Zimne kino
Twoja Lorelei
Bar Paradise
Wideonarkomania
Najbliższy czas
Kurs tańca
Idę wciąż do ciebie
Do ciebie wołam
In A Little While
Zawsze kochaj mnie
Nic się nie zmienia
To jest kłamstwo

Wyobraźnia © 2002
(BooGie Records, 72435401632)

Na co czekasz
Wyobraźnia, to mój skarb
Oddalam się
Zabierasz moje sny
Ja chcę więcej
Kocham moje miasto
Jeszcze raz chcę powiedzieć
Ciernie
I tylko zostań ze mną

The Best - Cywilizacja © 2005
(MTJ, 5906409102725)

Twoja Lorelei
Słodkie słowo
S.O.S. dla planety
Nikt nie zna cię jak ja
Wideonarkomania
Zimne kino
Kurs tańca
Idę wciąż do Ciebie
Kompromitacja
Bar Paradise
Do Ciebie wołam
Elektroniczna cywilizacja
To jest kłamstwo
Nic się nie zmienia
Fabryczna miłość
Po co mówić o tym (to się wie)

SINGLE

Elektroniczna cywilizacja / Po co mówić o tym? (1982)
(Tonpress, S-454)

Słodkie słowo / S.O.S. dla planety (1983)
(Tonpress, S-471)

Zimne kino / Twoja Lorelei (1984)
(Tonpress, S-491)

Bar Paradise / Wynurzenie (1985)
(Tonpress, S-568)

Na co czekasz (2002)
(BooGie Records, BG CD 002)

Zabierasz moje sny (2002)
(BooGie Records, BG CD 003)

http://www.miastomuzyki.pl/
Ostatnio zmieniony przez Misia 12 Marzec 2010, 08:49, w całości zmieniany 1 raz  

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu