Aby strona mogła działać poprawnie musisz mieć właczony javascript w swojej przegladarce
radio
 FAQ     Strona Radia  AlbumWydarzenia  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Galeria    Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Kontakt Zaloguj 

Ogłoszenie 

Wybieramy Hit Miesiaca Listopad 2017

Zagłosuj

Poprzedni temat «» Następny temat
W Tychach stanie rzeźba Ryszarda Riedla
Autor Wiadomość
Ania 

* Punkty: 20
Wysłany: 28 Maj 2011, 19:24   W Tychach stanie rzeźba Ryszarda Riedla

W Tychach wkrótce stanie 2,5-metrowa rzeźba Ryszarda Riedla - związanego przez większość życia z tym miastem, charyzmatycznego lidera zespołu Dżem. "Chcę go wyrzeźbić bardziej bluesem niż gliną" - mówi PAP Tomasz Wenklar, artysta realizujący projekt.
Uchwałę w sprawie rzeźby Riedla przyjęli już miejscy radni, na ten cel zostanie przeznaczonych 70 tys. zł - podały służby prasowe magistratu. Postać Riedla stanie w pobliżu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Niepodległości, naprzeciwko Urzędu Miasta.

Autorem postaci Riedla - która prawdopodobnie zostanie odlana w brązie - będzie rzeźbiarz i grafik Tomasz Wenklar. "Rysiek to bardzo ważna dla mnie osoba, zawsze darzyłem go ogromnym szacunkiem i słuchałem jego muzyki - z zamiarem stworzenia jego rzeźby nosiłem się od siedmiu lat" - powiedział artysta, który nad projektem pracuje od trzech miesięcy. Za kolejne dwa-trzy miesiące rzeźba ma być gotowa.

"Chcę żeby to nie była tylko postać, chcę żeby to była muzyka. Dlatego Rysiek nie będzie siedział, czy po prostu stał - on będzie szedł z rozwianymi włosami, w kowbojskim kapeluszu, wytartych dżinsach - taki prawdziwy bluesman. Chcę go wyrzeźbić bardziej bluesem niż gliną" - zaznaczył Wenklar.

Ryszard Riedel urodził się 1956 r. w Chorzowie. Przez lata mieszkał i tworzył w Tychach. Zmarł w 1994 r., pośrednią przyczyną jego śmierci był nałóg narkotykowy. Został pochowany w Tychach. Przez lata był liderem Dżemu, znanego m.in. z takich utworów jak: "Whisky", "Sen o Wiktorii", "Czerwony jak cegła" czy "Naiwne pytania". Historię życia muzyka opowiedział w 2005 r. Jan Kidawa Błoński, w fabularnym filmie "Skazany na bluesa".

zródło:http://muzyka.wp.pl

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu